Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

15.05.2012, 23:34
  • Autor Hughes Mark Peter
  • Wydawca Egmont Polska Sp. z o.o.
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2012-03-07
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Tłumaczenie Pieńkowska Beata
  • Ilość stron 376
  • Format 128x198 mm

KUPUJ

OCENA

Lemoniada gada

Lemoniada gada

"Lemoniada Gada" - kolejny tytuł w serii Różowe okulary Olivia, Mohini, Stella, Charlie i Wen pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak gdy odkrywają, że potrafią tworzyć porywającą muzykę, decydują się założyć zespół. Droga do sławy nie jest usłana różami - bohaterowie muszą przekonać do swoich wyborów rodziców, a w walce o popularność zmierzyć się ze świetną kapelą rockową Mudslide Crush. Energetyczna powieść o tym, że dzięki muzyce można nie tylko pokonać własne słabości, lecz także znaleźć przyjaciół od serca. Na podstawie książki powstał niezwykle popularny film, znany również polskim widzom.

RECENZJA

Czego potrzeba, żeby zostać gwiazdą? Pomysłu? Talentu? Może wystarczy po prostu przypadek i grono oddanych przyjaciół. Zajrzyjcie do powieści "Lemoniada gada", a przekonacie się sami.

Książka opowiada historię piątki nastolatków, którzy spotkali się ze sobą przypadkowo (w szkolnej kozie) i odkryli, że łączy ich ze sobą wspólna pasja - muzyka. To dzięki niej rozkwitła między nimi przyjaźń. Każde z nich ma swoje mniejsze lub większe rodzinne problemy. Życie ich nie rozpieszcza, a droga zespołu do sławy również nie jest łatwa. Oni jednak, wspierając się nawzajem, postanowili walczyć i są zdeterminowani oraz zdolni do tego, by wspólnymi siłami poradzić sobie ze wszystkim. 
W 2011 roku na podstawie książki "Lemoniada gada" pojawił się film pod tym samym tytułem. Światową premierę miał w kwietniu, a polską zaledwie miesiąc później, w maju. Prawa do ekranizacji wykupił Disney. Natomiast premiera książki w naszym kraju miała miejsce dopiero w marcu bieżącego roku, więc jest to zupełna nowość, po którą wielbiciele filmu zdecydowanie powinni sięgnąć.
Powieść pisana jest w bardzo fajny sposób, autor przedstawia czytelnikowi punkt widzenia każdej osoby z piątki przyjaciół. Widzimy świat z różnych perspektyw, a o problemach bohaterów dowiadujemy się "z pierwszej ręki". Humoru również w treści nie zabraknie. Bardzo spodobały mi się wrzucane gdzieniegdzie teksty piosenek jednej z bohaterek - zamkniętej w sobie Olivii.
Co ciekawe,  Mark Peter Hughes powieść "Lemoniada gada" stworzył na podstawie własnego doświadczenia. On sam, jako nastolatek, był liderem zespołu rockowego. W swojej książce pasję pisania łączy z miłością do muzyki i wyraźnie widać, że wkłada w to serce. Jego styl jest przystępny i lekki do odbioru dla czytelnika. Moim zdaniem powieść spodoba się znacznie szerszemu gronu odbiorców niż tylko nastolatkom, bo jest po prostu przemyślana i dobrze skonstruowana, a przez to wciągająca i ciekawa. Na dodatek niczego nie brakuje jej pod względem literackim - to nie tylko sam dialog, jak często się zdarza w dzisiejszych powieściach dla młodzieży. Z pewnością April Blair (twórczyni scenariusza filmowego) musiała się sporo nad adaptacją książki napracować. 
Wydanie również zalicza się do tych lepszych. Widać, że wydawnictwo Egmont się postarało dopracowując swoją serię powieści młodzieżowych zatytułowaną "różowe okulary". Błędów edytorskich nie zauważyłam, tłumaczenie Beaty Pieńkowskiej jest bez zarzutu, a szata graficzna książki nie pozostawia wiele do życzenia, nawet te gwiazdki przy stronach i rozdziałach w ciekawy sposób urozmaicają tekst.
Powieść gorąco polecam, ponieważ nic innego mi nie pozostaje. Jest to lekka, interesująca i pełna humoru pozycja - lektura naprawdę warta przeczytania. Jeżeli ktoś ma ochotę na chwilę uwolnić się od szarej rzeczywistości i zatopić się w marzeniach, to ta historia jest właśnie dla niego. 
Wiktoria Aleksandrowicz

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Piątka dzieciaków ląduje pewnego dnia w szkolnej pace. Przypadek czy przeznaczenie? Cokolwiek to było powstała z tego świetna historia i LEMONIADA GADA!

"Olivia, Mohini, Stella, Charlie i Wen pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak gdy odkrywają, że potrafią tworzyć porywającą muzykę, decydują się założyć zespół. Droga do sławy nie jest usłana różami - bohaterowie muszą przekonać do swoich wyborów rodziców, a w walce o popularność zmierzyć się ze świetną kapelą rockową Mudslide Crush. Energetyczna powieść o tym, że dzięki muzyce można nie tylko pokonać własne słabości, lecz także znaleźć przyjaciół od serca".

Lemoniada Gada to jedna z wielu książek dla młodzieży o przyjaźni, miłości, problemach. Co wyróżnia z tłumu? Oprócz disneyowskiej ekranizacji, na pewno fakt, że opowiada o muzyce i sposób w jaki opowiedziana jest historia.

Naprawdę ciężko mi powiedzieć, który z bohaterów jest moim ulubionym. Powód tego jest prosty: każdy z nich ma jakąś cechę, którą posiadam. I tak, na przykład u Olivii jest to nieśmiałość, a u Mo - chęć do nauki. Jednak gdybym musiała wybierać bohaterem, który zrobił na mnie największe wrażenie byłaby to jedna z dziewczyn z zespołu, Stella. Czemu? Ze względu na jej upór i chęć wypowiedzenia własnego zdania.

Książka Marka Petera Hughes'a jest magiczna. Pokazuje, że warto walczyć o coś na czym nam zależy mimo wszystko i nigdy się nie poddawać. Serdecznie polecam! Naprawdę warto poznać historię "Lemoniada Gada"!
Kasia Kwaśnica

FILM

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT