Papcio Chmiel nie żyje - twórca Tytusa zmarł w wieku 97 lat

25 stycznia 2021, 21:52,
Papcio Chmiel nie żyje - twórca Tytusa zmarł w wieku 97 lat

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany pod pseudonimem "Papcio Chmiel". Polski grafik, rysownik i publicysta, twórca serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek" miał 97 lat.

Henryk Jerzy Chmielewski - kim był?

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie w kamienicy przy ul. Nowomiejskiej. Budynek został zniszczony w 1944 roku, a po wojnie na jego miejscu zrekonstruowano Barbakan - stąd tytuł wydanej w 1999 roku autobiografii Chmielewskiego "Urodziłem się w Barbakanie". W 1943 roku przyszły "Papcio Chmiel" został żołnierzem Armii Krajowej, przyjmując pseudonim "Jupiter". Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Karierę graficzną rozpoczął jeszcze w wojsku. Po wojnie zaczął pracować dla magazynów "Świat przygód" i "Świat Młodych". W latach 1955-1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Był autorem kontynuacji serii komiksowej "Sierżant King z królewskiej konnicy" (1947) oraz autorskich komiksów "Półrocze bumelanta" (1951) i "Witek sprytek" (1955–1956).

"Papcio Chmiel" został wyróżniony m.in. Orderem Uśmiechu, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Henryk Jerzy Chmielewski - twórca Tytusa, Romka i A'Tomka

Największą sławę przyniosła Chmielewskiemu seria "Tytus, Romek i ATomek", którą zaczął tworzyć w 1957 roku. Jej bohaterami byli dwaj harcerze oraz szympans, którego próbowali "uczłowieczyć" chłopcy. Do lat 80. ich przygody ukazywały się w "Świecie Młodych". W 1966 opublikowano pierwsze albumowe wydanie: był to komiks "Tytus, Romek i A'Tomek. Księga pierwsza: Tytus zostaje harcerzem". W sumie ukazało się 31 "ksiąg" oraz szereg osobnych wydawnictw z Tytusem w roli głównej. Seria rozeszła się w łącznym nakładzie 11 mln egzemplarzy.
 
W latach 1989-1990 powstały dwa odcinki serialu animowanego "Tytus, Romek i A'Tomek". Reżyserem pierwszego był Krzysztof Giersz, a drugiego - Waldemar Szajkowski. W 2002 roku premierę miał animowany film pełnometrażowy "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń", w którym głosu Tytusowi użyczył Marek Kondrat. Reżyserował Leszek Gałysz. W 2005 roku wydano grę komputerową "Tytus, Romek i A'tomek".

grafika: Tomasz Leśniak

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT