Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

19.10.2020, 00:55
  • Autor Justyna Bednarska
  • Wydawca Nasza Księgarnia
  • Liczba stron 32
  • ISBN 9788310135063
  • Ilustracje Marta Kurczewska
  • Data wydania 2019--09-18

OCENA

Dusia i Psinek-Świnek. Dzień Niegrzeczniucha

Dusia i Psinek-Świnek. Dzień Niegrzeczniucha

Dusia jest pewna, że dziś wypada Dzień Niegrzeczniucha! Tak po prostu musi być, bo nawet mama jest naburmuszona, a w domu pojawia się tajemniczy piegowaty rudzielec - wujek Kacper, który okropnie łobuzuje. Wypija Dusi jej ulubiony sok, chowa domownikom kapcie, a potem tłucze śliczny wazonik. Ale to jeszcze nie koniec - na ulicy jakiś pan w żółtej furgonetce wymyśla tatusiowi od osłów, a w przedszkolu Patryk nazywa Monikę kapuścianą pupą. Wszyscy sobie dokuczają, a już najbardziej mama i jej piegowaty kuzynek! Ale bez obaw! Psinek-Świnek i jego kolega Osioł Patentowany znajdą na to jakiś sposób!

RECENZJA

Za oknem zaczyna rządzić jesień, a dni są stają się coraz krótsze. Pogoda jest nieprzewidywalna, a brak słoneczka często skutecznie rozgania nasz dobry humor. Wtedy też, każdego z nas ogarnia straszne uczucie i nagle zwykły dzień zamienia się w Dzień Niegrzeczniucha.
 
Dusia od samego rana czuje, że ten dzień właśnie nadszedł. W domu pojawił się tajemniczy i niesamowicie piegowaty rudzielec, czyli wujek Kacper. Nie dość, że strasznie łobuzuje to jeszcze wypił jej ulubiony sok, pochował wszystkim kapcie i potłukł ten piękny wazonik, który tak wszyscy lubili. Mama też jest jakaś inna i chodzi naburmuszona. Poza domem wcale nie jest lepiej. Jakiś pan nakrzyczał na tatę, a w przedszkolu wszyscy sobie dokuczają. Tak, to z pewnością jest Dzień Niegrzeczniucha. Czy Psinek-Świnek i Osioł Patentowany znajdą rozwiązanie dla tego stanu?
 
Ta rezolutna dziewczynka będzie musiała poradzić sobie z kolejnym dużym problem w jej życiu. Kim właściwie jest Dusia? Przedszkolakiem, który każdego dnia zmaga się z codziennym życiem, wśród dorosłych i dzieci. Magdalenka, bo tak właściwie na imię naszej bohaterce, łatwo nie ma, tym razem musi zmagać się ze złym zachowaniem innych. Złośliwości, wyzwiska i krzyki towarzyszą jej już od rana, jak więc pokonać ten problem, gdy nawet dorośli poddają się sile dnia Niegrzeczniucha? Czy jest ktoś, kto nigdy nie miał przysłowiowych much w nosie?
 
To już czwarta odsłona serii książeczek o przygodach Dusi i jej kompana Psinka-Świnka. Czy to spotkanie okazało się równie udane, co poprzednie?
 
Justyna Bednarek stworzyła małą dziewczynkę, która każdego dnia poznaje świat z każdej strony. Autorka umiejętnie wplata w jej przygody przeróżne problemy, z którymi na co dzień zetkną się wasze pociechy. Był już pierwszy dzień w przedszkolu, który podszyty był strachem. Dusia zmierzyła się również ze smutkiem. Teraz przyszedł czas na dzień niegrzeczniucha, czyli taki czas, w którym przychodzi nam zmierzyć się ze złością. Dusia dowiaduje się czym jest to uczucie, jak się objawia oraz czy da się z tej emocji wyleczyć.
 
Jako rodzic jestem zachwycona tym, w jaki sposób autorka aranżuje każdy problem, wplata go w codzienność i ukazuje tym samym jego uniwersalność, to, że może spotkać każdego z nas bez względu na płeć, wiek czy zainteresowania. Jest cała masa złości. Taka, gdy obudzisz się zbyt szybko lub gdy coś ci nie wyjdzie, czasem nawet dopaść cię może złość na to, że inni się złoszczą. Bez względu na to, jak wygląda zawsze da się ją odpędzić.
 
Język, ilustracje, a może wyobraźnia?
 
Co tak właściwie tworzy jakość tejże serii. Z pewnością język, który jest idealnie dobrany do wieku odbiorcy książeczek. Dzięki temu nasze pociechy bez problemu odnajdą się w przedstawionej historii, wyciągną z niej wnioski i poczują, że z żadną z emocji nie są same. Przygody Dusi są początkiem do rozmów o danej emocji, pokazywaniem, że uczucia małego człowieka są równie ważne, jak te u dorosłych. Nie byłoby jednak świata Dusi, gdyby nie ilustracje, za które odpowiada Marta Kurczewska. To ona tchnęła życie w tę postać i kolejny raz zaczarowała wszystkie zmysły moich pociech. Ich wyobraźnia zaczęła działać na najwyższych obrotach, co oznacza, że książeczka zachwyca jako całość.
 
Dzień Niegrzeczniucha świetnie wpisuje się w zamysł serii o Dusi. Pokazuje dzieciom jak ważne jest omawianie emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, których sporo dookoła. To ciekawa, niosąca walory edukacyjne historia, która zaciekawi zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przepiękna, niezwykle płynna kreska sprawi, że świat nabierze barw, a strachy i złości odejdą w kąt. Dzięki Dusi i jej przyjaciołom dzieci odkryją świat w niezwykły sposób.
 
Marta Daft

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT