Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

14.11.2020, 22:02
  • Scenariusz Quino
  • Rysunki Quino
  • Seria Mafalda
  • Tom 2
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Gatunek komiks satyryczny
  • Data wydania 2020-09-30
  • Ilość stron 344
  • ISBN 9788310134059
  • Oprawa twarda

OCENA

Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 2

Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 2

Paski komiksowe z przygodami Mafaldy doczekały się wreszcie pełnej dwutomowej edycji w języku polskim. Tworzone przez Quino (Joaquna Salvadora Lavado) w latach 19641973 dzieła przetłumaczył Filip Łobodziński.

Bystra bohaterka kwestionuje zastany porządek i wprawia bliskich w konsternację, gdy ujawnia absurdy otaczającej ją rzeczywistości. Zadaje kłopotliwe pytania o politykę i stan świata, a matkę wytrąca z równowagi feministycznymi uwagami.
Na pozór błahe komiksy poruszają ważne problemy społeczne i krytykują autorytarne zapędy władzy. Nieustająca popularność dzieła wiąże się z żywotnością zilustrowanych zjawisk, powracających w nowych kontekstach w różnych częściach świata. Dzięki temu Mafalda skłania do refleksji nie tylko nad Argentyną lat 60. i 70. XX wieku, lecz także nad naszą współczesnością.
Quino (Joaqun Salvador Lavado) urodził się 17 lipca 1932 roku w Mendozie w zachodniej Argentynie. Quino to przydomek nadany mu przez rodziców w celu odróżnienia od wuja, który nosił to samo imię. W 1945 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Mendozie, jednak ich nie skończył. Pierwszy rysunek udało mu się opublikować w 1954 roku w tygodniku Esto Es. Zajmował się też reklamą. Tak właśnie powstała postać Mafaldy choć ostatecznie w reklamie się nie pojawiła, na jej potrzeby została wymyślona, by potem stać się bohaterką słynnych komiksów.
Obecnie autor mieszka i pracuje w Mediolanie.

RECENZJA

To drugi tom przygód małej Mafaldy, który zawiera wydane w latach 1964-1973 paski komiksowe tworzone przez Quino (Joaquína Salvadora Lavado). "Mafalda" jest uznawana za najlepszy komiks w Ameryce Łacińskiej, bez kozery konkurując choćby takimi seriami jak "Fistaszki", "Garfield", "Dennis Rozrabiaka" czy "Dilbert".

Kim jest Mafalda? To mała, ledwie 6-letnia, dziewczynka, która patrzy na świat trzeźwiej niż niejeden dorosły z jej otoczenia. Uwielbia czytać gazety i oglądać informacje telewizyjna. Skupia się przede wszystkim na politycznych niuansach, które nie zawsze rozumie właściwie, ale za to potrafi celnie zripostować. Wprawia bliskich w konsternację, gdy ujawnia absurdy otaczającej ją rzeczywistości. Zadaje kłopotliwe pytania o politykę i stan świata, matkę wytrąca z równowagi feministycznymi uwagami.Komiks przedstawia na pozór błahe sytuacje, obnażając przy tym ważne problemy społeczne i krytykują autorytarne zapędy władzy. Choć komiks ma już swoje lata, to nieustannie nie tylko cieszy się popularnością. Wszystko przez to, iż ilustrowane zjawiska są nadal aktualne. I tu udziela się pesymizm Mafaldy - tyle lat minęło, a nic się nie zmienia na lepsze. Bo "Mafalda" skłania do refleksji nie tylko nad Argentyną lat 60. i 70. XX wieku, lecz także nad naszą współczesnością.

Jednak Quino, jej twórca, nigdy nie zapomniała, że dziewczynka to tylko sześciolatka. Tak jak po dziecku w tym wieku, tak i po Mafaldzie nigdy nie możemy być pewni czego się spodziewać. Jednym razem obserwujemy pierwsze próby raczkowania jej małego braciszka, by zaraz potem dostać wykład o widmie inflacji. To dziecko, które martwi się wojnami, głodem na świecie, rasizmem i skorumpowaniem polityków. Przy czym jej uwaga może być równie mocno skupiona na zabawie w kowbojów, słuchaniu muzyki Beatlesów czy ucieczce przed niejadalną jej zdaniem zupą.Dokładne zrecenzowanie tego grubego zbiorczego tomiku jest praktycznie niemożliwe z wielu powodów: na początek musisz zmierzyć się z naturalnym, ale całkowicie błędnym założeniem, że mamy do czynienia z "tylko" komiksem. "Mafalda" jest po prostu klasą samą w sobie, niesamowitym dziełem sztuki w nieprawdopodobnym i zdumiewającym przebraniu uproszczonej graficznie kreski średniego gatunku. W rzeczywistości to dzieło jest niezwykle zabawne, urocze, wrażliwe, przystępne, a jednocześnie niezmiernie żywe i przenikliwie spostrzegawcze w opisywaniu warunków społecznych otaczającego nas i Mafaldę świata.I pomyśleć, że gdyby nie nieudana kampania reklamowa, której twarzą miała być Mafalda, ten genialny komiks nigdy by nie powstał!

Monika Kilijańska

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT