Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

22.07.2015, 22:11
  • Wydawnictwo Dreams
  • Stron 303
  • Autor Isabell Pfeiffer
  • Data wydania 2012-07-26
  • ISBN 9788363579005

OCENA

W roku skorpiona

W roku skorpiona

- Masz zadanie, Eleni, i chcę, żebyś je wypełniła.
- A na czym ma polegać to wspaniałe zadanie? - spytałam.
-Zabijesz Skorpiona. Po to się urodziłaś.


Eleni urodziła się w roku Skorpiona, ale nie tylko to łączy ją z okrutnym księciem Galeazzo, zwanym "Skorpionem".

 Czternastoletnia Eleni nigdy nie poznała swojego ojca. Po śmierci matki zostaje oddana na wychowanie do wujostwa. Jej życie toczy się bez ciepła i miłości rodzicielskiej. Zapewniająca jej minimum niezbędne do egzystencji ciotka postanawia się pozbyć dziewczynki, wydając ją za mąż. Eleni nie zamierza ślepo poddać się losowi. Ucieka z wioski i przyłącza się do Bertota, wędrownego kuglarza, roztaczającego wokół siebie atmosferę tajemniczości. Sytuacja się zmienia, gdy docierają do miasta Tikra, w którym panuje tyran Galeazzo, zwany Skorpionem. Fascynująca opowieść przygodowa, w której główna bohaterka zarówno w życiu, jak i miłości zostaje poddana próbie.

RECENZJA

Isabell Pfeiffer to niemiecka pisarka. Ma troje dzieci, a z wykształcenia jest lekarzem. W roku skorpiona to jej pierwsza książka dla młodzieży i jedyna przetłumaczona na polski. Wcześniej opublikowała już powieść historyczną Die Puppennäherin. Pisze także pod pseudonimem Elsa Schöner. Teraz ma już na koncie parę powieści.


W roku skorpiona to proza, jej akcja dzieje się w innym świecie, klimatem wpada w średniowiecze, ale miejsce i czas są bliżej nieokreślone. Ma w sobie jakiś urok, dzięki któremu odnosi się wrażenie, że czytamy fantastykę, choć nią nie jest. Jest to także coś z atmosferą książki historycznej, co zapewne jest zasługą tego, że autorka właśnie w tego typu tematyce czuje się najlepiej. Muszę przyznać, że jest to specyficzny, ale urokliwy nastrój. Zakwalifikowałabym ją do grona woluminów przygodowych. Po części jestem zawiedziona, choć moje ogólne wrażenie jest dobre.


Życie Eleni nigdy nie było usłane różami. Po śmierci matki trafiła pod skrzydła wrogo do niej nastawionego wujostwa, które próbując się jej pozbyć chcą wydać ją za mąż. Dziewczyna ucieka ze swojej wioski z tajemniczym, ale ciepłym Bertotem, wędrownym kuglarzem. U jego boku przemierza świat, poznając jego przyjaciół i nie raz wpadając w tarapaty. W końcu trafiają do miasta Tikra, gdzie rządzi bezduszny książę Galeazzo, zwany Skorpionem. Okazuje się, że Eleni ma przed sobą ciężkie zadanie. Z zimnym Skorpionem łączy ją więcej niż sądzi, dlatego to właśnie ona musi położyć kres jego tyranii?


Kto z Was nigdy nie zastanawiał się nad tym, jakby to było być kimś innym? Być tą kobietą czy mężczyzną, którzy mieszkają w wielkim, bogatym domu i mają kilka samochodów? Jak by to było zostawić wszystko i wyjechać w nieznane? Eleni decyduje się na ten krok. Przyszłość staje pod znakiem zapytania. Nie wiadomo, co stanie się za rogiem. Nie będzie łatwo. Eleni nie raz otrze się o śmierć, ale znajdzie także życzliwych ludzi. W roku skorpiona nie brakuje zwrotów akcji, zaskakującego rozwoju wypadków i tajemnicy.


Powieść napisana jest dobrze. Nie czyta się jej błyskawicznie, ale styl nie odbiera przyjemności czytania. Dobrze wpasowuje się w atmosferę fabuły. Pfeiffer potrafiła sprawić, że przy niektórych momentach aż ciarki przechodziły po plecach i zainteresować Czytelnika.


Największym plusem W roku skorpiona jest główna bohaterka. Nie jest jedną z tych wymuskanych, idealnych, które czego by się nie dotknęły zamieniają to w złoto. Wręcz przeciwnie. Ma dużo wad. Po sześć palców u każdej stopy i brak włosów w wyniku nieszczęśliwego wypadku niczego nie ułatwiają.


Książka naprawdę mi się podobała. Ma w sobie taką specyficzną magię. Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo. Raczej nie przepadam za taką formą, ale tym razem sprawdziła się świetnie. Choć wszystko dzieje się z perspektywy nastolatki, której rozum nie jest zbyt rozwinięty, to dzięki temu mogłam lepiej sobie wyobrazić sytuację. Dodatkowo plusem jest to, że tekst zawiera wiele wątków, a mimo to tworzy spójną całość. Każdy z nich jest wytłumaczony, rozpoczęty i zakończony, dzięki czemu po skończeniu mam uczucie spełnionej lektury.  


Jak wynika z mojej powyższej opinii, moje odczucia są pozytywne. Niestety zawiodła mnie jedna, bardzo ważna rzecz. Przy tego typu literaturze coś powinno dziać się bezustannie. Nie przeczę, nieco dynamiki wkrada się tu i ówdzie, ale to za mało. Historia ciągnęła się monotonnie, momentami mogłabym zaryzykować stwierdzenie, że się nudziłam. Przeżycia Eleni dzieją się w długim czasie, tymczasem autorka zmieściła to na trzystu stronach. Minusem natomiast jest to, że ta powieść a prawdę mogłaby wzruszać, niestety tak nie było.


W roku skorpiona polecam Czytelnikom poszukującym wciągającej lektury, która nie opiera się na dynamicznej akcji wywołującej wypieki na twarzy, a bogatej treści.  Powieść nie chwyta za serce, ale wiele innych czynników rekompensuje to z nawiązką. Jest z pewnością godna polecenia, choć nie idealna.


Paulina Rzemińska

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT