Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

1.05.2017, 19:53
  • Autor Makowska Anna
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka
  • Język wydania polski
  • Język oryginału polski
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2017-05-15

OCENA

Karo i szalone wyzwania

Karo i szalone wyzwania

Karolina, dla znajomych Karo, chodzi do V klasy. Ma zawsze dużo energii i wciąż nowe pomysły. Niestety, rzadko realizuje je do końca. W zasadzie to chyba jeszcze żadnego nie skończyła. Ale ma to w planach.

"Karo i szalone wyzwania" - to humorystyczna opowieść, która pędzi od andrzejek do mikołajek szybciej niż rollercoaster. Po drodze pojawiają się psy, koty, afera na lodowisku, występ przed kamerami i zagadka kryminalna. Czy Karo wyjdzie cało z tego zamieszania?

RECENZJA

(...) stajemy się tacy, jakich wybieramy sobie przyjaciół. Wyczytałam ostatnio, że każdy jest połączeniem pięciu swoich najbliższych przyjaciół. (s. 73)

Uczęszczając do szkoły, ma się kontakt z wieloma rówieśnikami i to właśnie w tym miejscu w większości kształtuje się nasza osobowość. Tu poznajemy siebie, zdobywamy przyjaciół i powoli myślimy kim byśmy chcieli być, także kogo mieć wokół siebie.

Karolina zwana przez wszystkich Karo jest uczennicą piątej klasy podstawowej i chciałaby spełnić kilka planów ze swojej listy. Szybko jednak okazuje się, że znalezienie prawdziwej przyjaciółki, zdobycie sławy i bycie najlepszą uczennicą nie jest wcale takie proste. Trzeba na to czasu, poświęcenia temu uwagi, a w pewnych sprawach nawet odpuszczenie, bo na siłę nic nie wyjdzie. W tym samym czasie w szkole odbywają się Andrzejki, Mikołajki i klasowe wyzwania. Na brak wrażeń Karo narzekać nie będzie.

Przeczytanie przeze mnie Karo i szalone wyzwania było całkowitym przypadkiem. Czy był to mile spędzony czas?

Książka ma formę pamiętnika i jest wzbogacona o grafiki na każdej stronie, co sprawia, że wydanie jest miłe dla oka i szybko się ją czyta. Fabuła powieści nie jest skomplikowana, a treść okazuje się przystępna dla uczniów (a raczej uczennic) szkoły podstawowej. Anna Makowska porusza w tym tytule kilka ważnych tematów i przy tym nie moralizuje, tylko przekazuje je pod płaszczykiem opowiastki. Historia została opisana w sposób lekki i zabawny, a czytelniczkom łatwo zżyć się z bohaterka, wczuć w jej sytuację, a nawet wyłapać podobieństwa ze sobą.

I takie dopatrywanie się wspólnych spraw nie jest trudne, bo Karo to zwykła dziewczyna uczęszczająca do zwykłej podstawówki i mająca takie same problemy, jak nie jeden nastolatek. Szkoła, rodzina, znajomi i wielkie plany oraz szalone pomysły. Czy czegoś to nam nie mówi?

Karo i szalone wyzwania czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Nastolatki utożsamią się z główną bohaterką, a dorośli z sentymentem cofną się do szczenięcych lat. Lekka forma przekazu, wciągający bieg wydarzeń i zabawne momenty sprawiają, że obcowanie z tym tytułem to sama przyjemność. Co ważniejsze książeczka jest pouczająca i warto podsunąć ją nastoletniemu czytelnikowi.

Tydzień z życia nastolatki opisany w formie pamiętnika może rozbawić i w miły sposób pokazać, że najważniejsze jest być sobą, nie oszukiwać, otaczać się tylko prawdziwymi przyjaciółmi i okazywać dobro. To warto przeczytać! 

Irena Bujak

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT