Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

26.11.2018, 15:01
  • Autor Ingelin Angerborn, Per Gustavsson
  • Wydawnictwo Zakamarki
  • Wydanie I
  • Data wydania 2018-11-29
  • Kategoria lit. dziecięca
  • ISBN 9788377761724
  • Liczba stron 100

OCENA

Kosmiczne święta

Kosmiczne święta

Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!

Rutka chciałaby dostać pod choinkę przyjaciela. Pytanie tylko, czy Mikołaj spełnia takie prośby? Rutka ma wątpliwości. Jednak pewnego dnia ni stąd, ni zowąd w domu Rutki ktoś się pojawia. Ktoś, kto na obiad najchętniej wcina gwoździe. Ktoś, kto potrafi być niewidzialny. Ktoś, kto się zgubił i tęskni do domu.

RECENZJA

Czekać i czekać. Na wszystko trzeba czekać. Czekać na swoją kolej, czekać na śnieg, czekać na adwent? A adwent to czas oczekiwania na święta. Czyli czeka się, żeby czekać. Dziwne. (s. 6)

Powoli coraz bardziej zaczynamy wyczekiwać nadchodzących świąt i związanych z nimi przygotowań wprowadzających w ten magiczny czas. Dorośli przygotowują potrawy, a dzieci piszą listy do św. Mikołaja, prosząc o przeróżne cuda i cudeńka.Rutka wraz z rodzicami przystraja dom na święta, co nie jest takie proste, bo co chwilę coś im ginie. Początkowo rodzice podejrzewają dziewczynkę, ale kiedy znajdują nadgryzione liście wiedzą, że to nie są psoty ich córeczki. Jednak jeśli nie ona, to kto? Niedługo po tym Rutka odkrywa, kto był sprawcą wszystkich dziwnych zdarzeń. Okazuje się, że w ich domu zagościł kosmita, który w czasie lotu przypadkiem wypadł ze statku kosmicznego. Kosma jest niebieski, pochodzi z Koncypiusza i uwielbia wszystko, co metalowe. Dziewczynka ukrywa go przed rodzicami oraz kolegami z klasy, a ponieważ Kosma bardzo tęskni za domem, próbują razem wymyślić, jak może wrócić do rodziny na ich święto. 

Kosmiczne święta zaciekawiły mnie swoim opisem oraz okładką, która z miejsca przykuwa oko. Nie tylko moje, ale i moich potworków. Czy szata graficzna jest zapowiedzią czegoś ciekawego?W naszym odczuciu bardzo. Historia ciekawi od pierwszych stron. Jest napisana lekkim i przyjemnym językiem, ale przyznam, że na niektórych słowach można się potknąć, bo są trochę skomplikowane, niemniej zabawne i ich odczytanie nie frustruje, a bawi. Autorka świetnie opisuje Kosmę, jego świat i zwyczaje, ale nie to jest najważniejsze. Na pierwszy plan wysuwa się temat przyjaźni, tego ile można zrobić dla przyjaciela, by mu pomóc. To też opowieść o tolerancji, zrozumieniu i przede wszystkim akceptacji. Rozdziały są krótkie i jest ich aż 24, można czytać po jednym dziennie od początku grudnia albo pochłonąć książkę na raz. Naprawdę trudno jest oprzeć się kolejnym stronom, bo intryguje, co się dalej wydarzy. Pomimo tego, że książka liczy zaledwie 100 stron i jest pełna ilustracji, to charakterystyki występujących tutaj postaci są naprawdę dobrze stworzone. Każdy jest inny i wyjątkowy, z miejsca budzą sympatię lub irytację. Ingelin Angerborn na ich przykładzie pokazuje, że bycie niepełnosprawnym nie wyklucza z udziału w zabawach, a bycie opryskliwym nie przyniesie nic dobrego. Kosmiczne święta zachwycają treścią oraz wyglądem. Śliczna okładka to tylko zapowiedź tego, co znajduje się w środku. Książka jest pełna ciepłych ilustracji Pera Gustavssona, które idealnie uzupełniają się z zapisaną na kartach historią. Starsze dziecko bez trudu poradzi sobie samodzielnie z czytaniem. Tekstu nie ma za dużo, a czcionka jest stosunkowo duża. My jesteśmy zadowoleni z tej pozycji i bez wątpienia jeszcze do niej wrócimy. Lekka, zabawna, ale niosąca też pewien przekaz. Jeśli szukacie ciekawej książki na prezent dla dziecka w wieku 5+, to Kosmiczne święta będą bardzo dobrym wyborem. Myślę, że książka długo będzie cieszyć się zainteresowaniem małego czytelnika.

Irena Bujak

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT