Gry A-Z

OPIS PRODUKTU

24.07.2014, 16:48
  • Wydawca Galakta
  • Projektant Rudiger Dorn
  • Wydanie polskie

KUPUJ

OCENA

Serce smoka

Serce smoka

Dawno, dawno temu Wielki Smok czuwał nad losem całego ludu. Pewnego razu zawistny czarownik zamienił go w kamień, a jego ognisty oddech zaklął w krwistoczerwony klejnot, nazwany sercem smoka. W tychże zarówno baśniowych, jak i niebezpiecznych czasach odważne księżniczki muszą opędzać się od śmiałków i trolli, jednocześnie próbując odczarować skamieniałego smoka i zgromadzić całe mnóstwo cennych skarbów. Chrapkę na skarby mają również potężne ogniste smoki, jednak ich tropem podążają już wprawne łowczynie. Jedynie krasnoludy nie biorą udziału w całym zamieszaniu i troszczą się jedynie o własne interesy.

RECENZJA

"Serce smoka" to gra planszowa, której autorem i projektantem jest Rudiger Dorn.

Zasady są dość proste, a mianowicie: gracze, w trakcie tury mają w ręku po pięć kart. Kiedy jednemu z nich udaje się zdobyć figurkę Wielkiego Smoka, może zwiększyć liczbę do sześciu. Odpowiednie karty wywołują odpowiednie reakcje, to znaczy zebranie innych kart z planszy. O tym, jakie możemy zabrać informują nas strzałki na planszy. Ogółem każdy z graczy ma do rozdysponowania po pięćdziesiąt kart. Kiedy obaj gracze w sumie wyłożą dziewięć kart statku, rozgrywka jest zakończona. Wygrywa ten, kto zgromadzi więcej punktów chwały pro położeniu dziewiątej karty statku.

Dla tych, co lubią sobie wyobrażać świat przedstawiony mam dobrą wiadomość! Autor zadbał również i o to! W instrukcji dostajemy pięknie opisaną historię uniwersum i dodatkowo wszystkich postaci, które w nim występują. Dla mnie osobiście jest to bardzo ważne dla właściwej rozgrywki i "wczucia się" w cały ? tutaj baśniowy ? świat.

Po opisaniu fabuły i sposobu grania przejdźmy do zalet gry. Kiedy rozpakowałem całość, pierwsze słowo przychodzące mi na myśl brzmiało: estetyka. Bardzo zgrabnie wykonane elementy zdecydowanie umilają czas spędzony nad produkcją.  Ogółem ładne wykończenie całości, planszy, kart i gier niesamowicie przypadło mi do gustu. Tutaj pochwalić trzeba ilustratora, który na swoim koncie ma już kilka osiągnięć - między innymi "Filary Ziemi" lub "Świat bez końca" ? i tym razem Michael Menzel pokazał swój kunszt i klasę.

Intuicyjność - "Serce smoka" to gra prosta, ale to nie znaczy, że prostacka! Otóż cała rozgrywka toczy się bardzo zgrabnie, ponieważ zasady są dość proste. Po zagłębieniu się w nie i pierwszej próbnej rozgrywce można na całego zacząć się bawić. Nie wymaga też ogromnego zmysłu strategicznego, bo ruchów nie sposób zaplanować na wiele rund w przyszłość. Z drugiej strony potrzebna jest umiejętna ocena sytuacji, ponieważ dość szybko trzeba decydować o tym, jakimi kartami się zagra.

Kolejnym plusem są emocje. Mi ta pozycja przysporzyło ich wiele. Dlatego mogę stwierdzić, że gra, choć przeznaczona dla raczej młodszych użytkowników, zdecydowanie przyniesie radość również i tym starszym. Więcej nawet, ze względu na losowość kart trzymanych w ręku, dziecko ma szansę pokonać starszego gracza, co bardzo mi się podobało.

Zalety zaletami, a czy są jakieś wady? Cóż, być może niektórym może przeszkadzać krótki przedział czasowy, w którym dzieje się rozgrywka, o czym już wcześniej wspomniałem. Co dla jednego jest niewygodne, ktoś inny sobie ceni. Tak jest i tym razem. Ja zdecydowanie pozytywnie odnoszę się do dość krótkiego czasu gry. W przerwie między zajęciami czy wolnej chwili nie trzeba rozkładać ogromnej planszy. Ale chwileczkę, czy nie miało być o wadach? Owszem, tyle że - raczej nie znajduję ich więcej, - przyznaję, kładąc rękę na sercu.

Podsumowując, muszę dodać, że przy wszystkich wspaniałych cechach, które "Serce smoka" posiada, to nie jest grą szczególnie ambitną. Jednak polecam ją, ponieważ warto zagrać - powody wymieniłem już wyżej, a w skrócie: doskonała zabawa, rozbudza emocje, jest intuicyjna i estetyczna. Zainteresuje każdego, niezależnie od wieku. Czy to sprawia, że warto po nią sięgnąć? Zdecydowanie tak.

Michał Rejmer

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT