W 4. miesiącu życia maluchy zaskakują swoich rodziców swoimi umiejętnościami! Widać znaczne zmiany w porównaniu z 2. czy 3. miesiącem życia, nie wspominając już o wcześniejszych tygodniach. Z pewnością zastanawiasz się, czego dokładnie możesz spodziewać się po swoim pociechy w tym okresie oraz jak rozwój jego zdolności wygląda w stosunku do innych etapów. Zapraszamy do artykułu, który pomoże rozwiać Twoje wątpliwości!
Umiejętności dziecka w 4. miesiącu życia
W 4. miesiącu życia maluchy robią ogromne postępy w swoim rozwoju. W porównaniu z tym, co dziecko potrafi w 2 miesiącu życia czy co dziecko potrafi w 3 miesiącu życia, czwarty miesiąc życia przynosi wiele nowych osiągnięć! Oto kilka z nich:
– już potrafi dobrze utrzymać główkę,
– zaczyna się śmiać na głos i gaworzyć,
– starannie obserwuje przedmioty oraz zaczyna dopadać je rączkami,
– potrafi na krótko leżeć na brzuszku,
– może ssać swoje palce,
– reaguje na dźwięki i wyciąga ręce w stronę źródła dźwięku.
Uwaga! Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc jeśli Twój maluch jeszcze nie potrafi wykonywać wszystkich tych czynności, nie przejmuj się – na pewno wkroczy w te umiejętności w kolejnych miesiącach życia!
Porównanie umiejętności czteromiesięcznego dziecka z innymi etapami rozwoju
Z pewnością ciekawi Cię, jak się rozwój czteromiesięcznego dziecka ma do tego, co dziecko potrafi w 2., 3. czy 9. miesiącu życia. Porównajmy!
W 2. miesiącu życia maluchy zwykle:
– zaczynają podnosić główkę, ale jeszcze nie do końca potrafią ją utrzymać,
– zwracają uwagę na dźwięki, ale nie zawsze zdają się rozpoznawać źródło,
– zaczynają uśmiechać się w odpowiedzi na uśmiech rodzica,
– potrafią śledzić obiekty oczami,
– nie dopadają jeszcze przedmiotów rączkami.
W 3. miesiącu życia można zauważyć następujące zdolności:
– główka jest coraz stabilniejsza,
– dziecko potrafi już leżeć na brzuszku,
– zaczyna wydawać dźwięki gaworzenia
– coraz lepiej dopada przedmioty rączkami,
– zaczyna reagować na głos rodzica i zwracać uwagę na otoczenie.
Mieszkaniec planety 9 miesiące
Wreszcie, warto się przyjrzeć, jak potrafią się bawić i uczyć dziewięciomiesięczne dzieci. W tym okresie maluchy:
– zaczynają samodzielnie siadać oraz wstają przy części mebli,
– próbują raczkować, a niektóre nawet już potrafią chodzić,
– doprowadzają przedmioty do ust oraz naśladują dźwięki,
– zaczynają rozumieć pierwsze proste polecenia,
– potrafią już pokazać, czego potrzebują, np. poprzez wskazanie palcem.
Jak widać, rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega bardzo dynamicznie, a każdy miesiąc przynosi nowe osiągnięcia, które coraz bardziej zaskakują i cieszą rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie porównania mają charakter orientacyjny, gdyż każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do rozwoju swojego malucha, koniecznie skonsultuj się z pediatrą, który na pewno Cię wesprze i udzieli potrzebnych rad!
Kluczowe umiejętności dziecka w kolejnych miesiącach życia
W ciągu pierwszego roku życia dzieci rozwijają się niezwykle dynamicznie, a każdy miesiąc przynosi nowe osiągnięcia. W 4. miesiącu życia, maluchy potrafią dobrze utrzymać główkę, śmieją się na głos i zaczynają dopadać przedmioty rączkami. Natomiast w 3. miesiącu życia, główka jest coraz stabilniejsza, a dzieci zaczynają leżeć na brzuszku i wydawć dźwięki gaworzenia.
W 2. miesiącu życia, dzieci zaczynają podnosić główkę, zwracać uwagę na dźwięki i uśmiechać się w odpowiedzi na uśmiech rodzica. W 9. miesiącu życia maluchy zaczynają samodzielnie siadać, próbować raczkować oraz rozumieć proste polecenia.
Pamiętajmy, że rozwój dziecka jest procesem indywidualnym, a podane umiejętności mają charakter orientacyjny. W razie wątpliwości co do rozwoju swojego malucha, warto skonsultować się z pediatrą.