Gry A-Z

OPIS PRODUKTU

2.10.2016, 14:07
  • Wydawca FoxGames
  • Wydanie polskie
  • Instrukcja polska

OCENA

Straszny Dwór

Straszny Dwór

Na wzgórzu za twoim domem znajduje się posępny, opuszczony dwór spowity wieczną mgłą. Wraz ze swoją wierną podwórkową bandą lubicie się tam zakradać przez starą, przerdzewiałą bramę i grać w cykora.


Wczorajsza wyprawa była jednak inna, ponieważ dostrzegliście we mgle dziwne, świetliste sylwetki. Dorośli nigdy wam nie uwierzą, postanowiliście więc, że uratujecie miasto i za pomocą sprytu oraz wiedzy czerpanej z komiksów przepędzicie duchy tam, skąd przybyły.

RECENZJA

Nie ma nic lepszego niż horrory w baśniowym wydaniu z nutą czarnego humoru w tle. "Straszny Dwór" opowiada historię czwórki młodych pogromców duchów, w których sylwetki wcielić może się każdy z graczy. 


wiek: 6+

liczba osób: 2-4 graczy

czas gry: około 15 minut


Cel i fabuła gry


"Straszny Dwór" jest grą kooperacyjną w której wszyscy gracze działają wspólnie. Ich zadaniem jest powstrzymanie duchów przed przejęciem dworu, a celem fabularnym obrona mieszkańców miasteczka. Wygrać można na dwa sposoby: eliminując wszystkie duchy z terenu dworu lub umieszczając klucze na każdym z czterech posągów aniołów.


sd1

Strona wizualna


Pod względem graficznym gra jest niezwykle sympatyczna i starannie dopracowana. Do gustu przypadła mi również przejrzysta instrukcja. Jeżeli jednak chodzi o wykonanie poszczególnych elementów, to tytuł nie zachwyca ? wydanie jest po prostu standardowe. Jakościowo grze nie mam nic do zarzucenia.


sd2

Przygotowanie gry


Stronę planszy wybieramy zależnie od liczby uczestników gry. Duchy rozstawiane są na każdym z posągów aniołów, a pionki graczy na środku planszy. Kostkę kładziemy w zasięgu rąk.


Przebieg rozgrywki


Rozpoczyna gracz, który najmniej boi się duchów. Rzuca kostką do gry i zależnie od koloru, który wypadnie, umieszcza ducha w odpowiedniej wieży. Jeśli na kostce nie wypadnie kolor (zastępuje go puste pole), żaden duch się nie przemieszcza. Następnie gracz musi podjąć decyzję czy będzie się w tej turze poruszał czy zostanie na polu, na którym stoi. Jeżeli w wyniku swojej decyzji stoi na polu, na którym znajduje się duch, duch ten jest odrzucany z gry. Jeżeli jednak na polu stoi więcej niż dwa duchy, nie ma możliwości by na nie wejść. Natomiast by aktywować klucz przy posągu anioła, potrzebnych jest dwóch, stojących na polu z posągiem graczy.


sd3


Wrażenia


Z początku uznałam, że gra jest zbyt łatwa, przy dodatkowym wariancie jednak momentami bywa nawet zbyt trudna, zwłaszcza gdy dąży się do umieszczenia kluczy na posągach aniołów, a nie do eliminacji wszystkich duchów. By wygrać niekiedy naprawdę trzeba podejmować przemyślane działania i zgrać się z resztą zespołu pogromców.


Podsumowanie


"Straszny Dwór" to sympatyczna, kooperacyjna gra, która idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci chodzących do szkoły podstawowej. Z tłumu innych, dostępnych obecnie na rynku tytułów, wyróżnia ją fakt, że polega na współpracy, a nie na współzawodnictwie. Tu wygrywają wszyscy, albo nikt.


Wiktoria Aleksandrowicz

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT