Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

14.03.2017, 19:22
  • Autor Shusterman Neal
  • Tłumaczenie Lisowski Rafał
  • Wydawnictwo YA!
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Numer wydania I
  • Liczba stron 356
  • Data premiery 2017-03-15

OCENA

Głębia Challengera

Głębia Challengera

Niepokojąca podróż przez głębię ludzkiego umysłu.

Wyjątkowo osobista książka jednego z najpoczytniejszych autorów powieści dla młodzieży.

Opowieść o chłopcu, który powoli pogrąża się w chorobie psychicznej. Caden Bosch jest rozdarty między tym co widzi, a tym, co wie, że jest prawdziwe. Ma paranoje i halucynacje. Jest zdolnym uczniem liceum obdarzonym artystyczną wrażliwością, jednak coraz częściej wydaje mu się, że bierze udział w misji badającej Głębię Challengera, najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego (10 994 metrów pod poziomem morza). Jest świadomy, że jego świat się rozpada i coraz bardziej przerażony, że powoli przestaje odróżniać, co jest prawdą, a co ułudą. Rodzina i przyjaciele dostrzegają zmiany w jego zachowaniu i zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje przyjęty do szpitala psychiatrycznego i poddany leczeniu. Teraz to personel medyczny staje się załogą statku ku zdrowieniu.

RECENZJA

Co jest realne, a co nieprawdziwe? Czy świat znika, gdy na niego nie patrzymy? A może to wszystko jedną wielką mistyfikacją... naszego umysłu? Jeśli się nad tym zastanawiasz, to znak, że trafiłeś na dobrą drogę... do szaleństwa oczywiście!

Caden to niezwykły chłopiec. Utalentowany, inteligenty i spostrzegawczy. Ma tylko jedną wadę. Widzi rzeczy, których nie ma. W świecie, dostępnym tylko niego, właśnie odbywa podróż w kierunku głębiny Challengera. Płynie statkiem, odbywa rozmowy z kapitanem, ratuje załogę. Problem polega na tym, że coraz trudniej jest mu rozróżnić prawdę od fikcji. Coraz częściej myli światy, przenosi słowa ze swoich wizji do rzeczywistości. A może to właśnie ona jest złudzeniem? Co kryje umysł Cadena? Czy ma szansę go ujarzmić? A może już dawno przekroczył próg nieodwracalnego szaleństwa?

Muszę przyznać, zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się lekkiej, pomysłowej młodzieżówki. Może trochę w stylu Playlist for dead. I mam tu na myśli rodzaj charakter wykreowanego świata. Owszem, zawierający kilka zagadek, ale stanowiący dla czytelnika określony, jasny i spójny twór. W Głębi Challengera nie ma granic. Rzeczywistość i nierzeczywistość płynnie się przeplatają, narracji nie ograniczają żadne zasady logiki, wszystko jest możliwe. I to jest jednocześnie straszne i przerażające. Początkowe sceny nie mają dla odbiorcy żadnego sensu. Wszystko wydaje się pozbawione znaczenia, a jednak... strona po stronie Caden wciąga nasz w swoje szaleństwo. Przekonuje do myśli, które nigdy wcześniej nie trapiły naszej głowy. Skłania do refleksji tak bliskich granicy utraty zmysłów.

Najlepszy jest jednak moment, kiedy zauważamy, jak wiele wspólnego mają obydwa światy. Wszystko, co dzieje się w rzeczywistości, prędzej czy później przenika do urojeń. I odwrotnie. Wydarzenia ze statku to odbicie świata zewnętrznego. Ale czy aby na pewno? Co było pierwsze? Co jest przyczyną? Ta książka to cały zbiór pytań, które nie sądziliście, że będziecie sobie zadawać.

Stanowi również niesamowite, niepokojące doświadczenie. Morska przygoda zachwyca nas barwnością, intensywnością akcji oraz licznymi zwrotami wydarzeń. Z kolei rzeczywistość urzeka wieloznacznością. Całą akcje poznajemy z perspektywy głównego bohatera i jedynie na podstawie jego obserwacji możemy domyślać się co sądzą inne postacie. To trudna, a zarazem ciekawa refleksja. Z przerażeniem obserwowałam też, jak nasz bohater oddala się coraz bardziej od świata rzeczywistego. Chociaż na początku podchodziłam do powieści sceptycznie, pod sam koniec z zapartym tchem śledziłam jego drogę ku zatraceni.

Dużym plusem tej pozycji jest również narracja. Książka została napisana prostym, przystępnym stylem, a sposób opisywania rzeczywistości jest wyjątkowo rzeczowy. Czy tak spostrzegawcza osoba może być chora psychicznie? Przecież to naprawdę bardzo sympatyczny chłopak! Jako czytelnik najchętniej pospieszyłabym mu  pomocą.

Warto podkreślić również, że chociaż Caden jest bohaterem fikcyjnym, sama historia nie jest wyłącznie tworem wyobraźni autorki. To, o czym pisze, dotknęło jej rodzinę, dotknęło syna. Myśli i emocje, które towarzyszą tej powieści, oparte zostały na doświadczeniach całej rodziny. Właśnie dlatego historia jest tak prawdziwa i przejmująca. I chociaż wyprawa w najgłębsze obszary podświadomości bywa straszna, zdecydowanie warto się w nią wybrać.

Dominika Róg-Górecka

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT