W ostatnich latach dieta BARF dla psów cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród opiekunów czworonogów. Coraz większa dostępność wiedzy w tym zakresie oraz chęć rezygnacji z wysoko przetworzonej żywności sprawiają, że właściciele często decydują się na wprowadzenie diety opartej na surowym mięsie. Jak wprowadzić dietę BARF u psa? Oto kilka wskazówek!
Czym jest BARF dla psa?
Samo słowo BARF jest akronimem od angielskich słów Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Oznacza to, że dieta BARF dla psa oparta jest na surowych składnikach, przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, podroby czy mięsne kości.
Nie oznacza to jednak, że chcąc karmić psa BARF-em możemy po prostu wrzucić fileta do miski. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, zarówno pod kątem zawartości białka i tłuszczu, jak i różnych witamin i substancji odżywczych.
Do obowiązkowych elementów diety zalicza się mięso mięśniowe, które powinno stanowić podstawę całego jadłospisu. Więcej na temat tego, jakie gatunki wybrać dla swojego pupila, przeczytasz w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/zdrowie/dieta-barf.
Oprócz tego w psiej misce znaleźć się powinny podroby oraz suplementy. Często można znaleźć także mięsne kości, jak np. udka, szyjki czy skrzydełka drobiowe, jednak nie dla każdego psa będą one dobrym rozwiązaniem. Kości powinny być dobrze dopasowane do możliwości pupila, a pies powinien umieć prawidłowo się z nimi rozprawiać.
Z podstawowych suplementów należy wymienić algi morskie, kwasy omega-3, drożdże browarnicze nieaktywne, witaminę E, a także suplement wapnia w przypadku psów, które nie dostają mięsnych kości oraz jajka, które stanowią uzupełnienie diety w różne witaminy.
Często w diecie BARF dla psa można znaleźć również inne dodatki w postaci suplementów, a także różnych warzyw i owoców. Nie powinny one jednak stanowić więcej niż 20% całego jadłospisu.
BARF dla psa – jak zacząć?
Przede wszystkim najważniejsze jest, by dieta była prawidłowo skomponowana. Można posiłkować się pomocą zoodietetyka, który skonstruuje odpowiedni jadłospis dla naszego pupila, lub spróbować samodzielnie stworzyć przepis, na podstawie wytycznych FEDIAF. Obecnie dostępne są również różnego rodzaju kalkulatory internetowe, dzięki którym w prosty sposób można ułożyć jadłospis dla konkretnego psa na podstawie wybranych składników.
Ważne jest, by dietę BARF u psa wprowadzać stopniowo. Nie należy z dnia na dzień wrzucić do miski wszystkich składników, ponieważ może skutkować to problemami gastrycznymi. Należy zacząć od samego mięsa mięśniowego, najlepiej jednego gatunku. Następnie można powoli wprowadzać podroby, stopniowo zwiększając ich ilość, a także poszczególne suplementy. Dopiero na końcu ewentualnie wprowadza się mięsne kości. Przejście do kolejnego etapu powinno być poparte obserwacją czworonoga.
Pies na diecie BARF- czy warto?
Opiekunowie psów na diecie BARF są raczej jednogłośni – jest to jedna z najzdrowszych metod żywienia. Zwierzęta na diecie surowej często cieszą się dobrym zdrowiem, nie mają alergii i problemów gastrycznych. Poprawia się ich ogólna kondycja fizyczna, a także wygląd, zwłaszcza jakość sierści.
Warto jednak pamiętać, że tego typu dieta wymaga nieco poświęceń. Czas, koszty, konieczność zdobywania wiedzy, brak miejsca w zamrażalniku i utrudniona logistyka np. podczas wyjazdów mogą być sporym wyzwaniem dla niektórych opiekunów.