Wielkie święto małego człowieka w listopadzie

4 listopada 2020, 18:19,
Wielkie święto małego człowieka w listopadzie

6 listopada rozpoczyna się 24. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Spektakle konkursowe Festiwalu po raz pierwszy będzie można zobaczyć na platformie www.korczak-festival.pl. ASSITEJ Polska udostępnia wszystkie przedstawienia na żywo i za darmo do 18 listopada.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ został stworzony w 1994 roku przez Halinę Machulską i Macieja Wojtyszko. Od samego początku promował innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora „Króla Maciusia I”. Teatr stawał się miejscem spotkania i dialogu a partnerstwo, szczerość i szacunek były najważniejszymi wartościami w rozmowie z młodym Widzem.
Przez 23. poprzednie edycje Festiwal odbywał się w różnych przestrzeniach, przyjmował różne formy, inaczej rozkładał akcenty w jego programie. W tym roku po raz pierwszy większość wydarzeń festiwalowych będzie dostępnych bezpłatnie na żywo na platformie www.korczak-festival.pl.

W tym roku, szansa zobaczenia przez dzieci spektakli na żywo była minimalna. Teatr przyjdzie więc do nich. Po konsultacji z nauczycielami i Biurem Edukacji proponujemy Festiwal w zupełnie nowej formie. Spektakle grane w siedzibach macierzystych teatrów transmitowane będa na żywo, tak by utrzymać możliwie najbardziej bezpośrednie doświadczenie teatru – podkreśla Dyrektor Artystyczny Wojciech Faruga.

Hasłem tegorocznej edycji jest INTERAKCJA. Tym samym Organizatorzy rozpoczynają rozpoczynamy 3 letni cykl kolejnych edycji Festiwalu poświęconych ważnym, kobiecym postaciom polskiej pedagogiki teatru: Halinie Machulskiej, Grażynie Wydrowskiej i Annie Hanowej. Twórczości każdej z nich odpowiada hasło, które będzie motywem przewodnim Festiwali.

Jak co roku zostaną zaprezentowane najważniejsze polskie spektakle teatralne, które walczyć będą w konkursie o nagrody: Grand Prix Festiwalu KORCZAK DZISIAJ, Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej i przyznawaną przez młode jury Nagrodę MACHULSKICH. W trakcie tegorocznego wydarzenia będziemy mogli zobaczyć: „To my jesteśmy przyszłością” Teatru Nowego z Krakowa (6 listopada o 11:00), „Morze” Nowego Teatru z Warszawy (8 listopada o 14:00), „Ronja, córka zbójnika” Teatru Powszechnego z Warszawy (11 listopada o 11:00), „Morze ciche” Teatru Nowego z Zabrza (13 listopada o 11:00), „Mur” Teatru Polskiego z Bydgoszczy (16 listopada o 11:00), „Greta i ostatni wieloryb” Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha (18 listopada o 11:00). Wszystkie spektakle będę transmitowane na żywo z siedzib swoich teatrów. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 listopada o godzinie 19:00.

Organizatorzy 9 listopada o 11:00 zapraszają na specjalny pokaz spektaklu „Ja jestem pamięcią” realizowanego w ramach projektu Odyseja Łemkowska. Przedstawienie jest projektem teatralnym poświęconym kulturze Łemków, będących jedną z czterech mniejszości etnicznych w Polsce. Pokaz będzie poprzedzony warsztatami dla społeczności lokalnej a ich historie zostaną włączone do jego scenariusza.

Festiwal zakończy prezentacja spektaklu „1970”, który powstał w warszawskim Teatrze Ochoty, jako wynik współpracy dwóch Ognisk Teatralnych – Ogniska Teatralnego „U Machulskich” i Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty. Jest on elementem obchodów 50-lecia założenia sceny przy Reja przez Halinę i Jana Machulskich, oddaje młodym ludziom głos, by mogli poprzez odniesienia do roku 1970 mówić o swoich problemach i otaczającej ich rzeczywistości.

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT